Cảm biến Sick MM12-70A-N-ZC0 – SICK Việt Nam
Hãng: SICK
Tên sản phẩm: MM12-70A-N-ZC0
Bảo Hành : 12 Tháng ( chỉ bảo hành lỗi do nhà sản xuất )
Tình trạng hàng hóa mới 100%
Housing Cylindrical thread design
Thread size M12 x 1
Diameter Ø 12 mm
Sensing range Sn 5 mm … 70 mm 1)
Safe sensing range Sa 56.7 mm
Magnetic sensitivity ≤ 0.7 mT
Switching frequency 1,000 Hz
Connection type Male connector M12, 4-pin
Switching output NAMUR
Output characteristic Control current depending on switching state according to NAMUR EN 60947-5-6
Electrical wiring DC 2-wire
Cơ khí/ Điện tử
Ripple ≤ 5 % 1)
Time delay before availability ≤ 2 ms
Hysteresis ≤ 25 %
Reproducibility ≤ 1 % 2)
Temperature drift (of Sr) ± 10 %
EMC According to EN 60947-5-2
Current consumption, sensor is activated ≥ 2.5 mA
Current consumption, sensor is not activated ≤ 1 mA
Cable resistance ≤ 50 Ω
Wire-break protection ✔
Short-circuit protection ✔
Reverse polarity protection ✔
Shock and vibration resistance 30 g, 11 ms / 10 … 55 Hz, 1 mm
Ambient operating temperature –25 °C … +70 °C
Housing material Metal, Nickel-plated brass
Housing length 62.5 mm
Thread length 40 mm
Tightening torque, max. ≤ 7 Nm
Items supplied Mounting nut, brass, nickel-plated (2x)
EC Approval Certificate TÜV 19 ATEX 241335
ATEX marking EX II 1G Ex ia IIC T6 Ga
EX II 1D Ex ia IIIC T85 °C Da
Ta: –25 °C … +70 °C
Ex area category 1G, 1D
Input voltage Ui max. 16 V 3)
Input power Pi max. 100 mW 3)
Input current Ii max. 30 mA 3)
Internal capacitance Ci max. 130 nF 3)
Internal inductance Li max. 10 µH 3)
Nominal voltage 8.2 V DC