MM18-00APS-ZCK
Cảm biến Sick MM18-00APS-ZCK – SICK Việt Nam
Hãng: SICK
Tên sản phẩm: MM18-00APS-ZCK
Bảo Hành : 12 Tháng ( chỉ bảo hành lỗi do nhà sản xuất )
Tình trạng hàng hóa mới 100%
Housing Cylindrical thread design
Housing Short-body
Thread size M18 x 1
Diameter Ø 18 mm
Sensing range Sn 5 mm … 120 mm
Safe sensing range Sa 97.2 mm
2) 3)
Magnetic sensitivity 0.4 mT
Switching frequency 5,000 Hz
Connection type Male connector M12, 4-pin
Switching output PNP
Output function NO
Electrical wiring DC 3-wire
Enclosure rating IP67 4)
Cơ khí/ Điện tử
Supply voltage 10 V DC … 30 V DC
Ripple ≤ 10 %
Voltage drop ≤ 2 V 1)
Current consumption 10 mA 2)
Time delay before availability ≤ 100 ms
Hysteresis 10 % … 20 %
Reproducibility ≤ 1 % 3) 4)
Temperature drift (of Sr) ± 10 %
EMC According to EN 60947-5-2
Continuous current Ia ≤ 200 mA
Short-circuit protection ✔
Reverse polarity protection ✔
Power-up pulse protection ✔
Shock and vibration resistance 30 g, 11 ms/10 Hz … 55 Hz, 1 mm
Ambient operating temperature –25 °C … +75 °C
Housing material Metal, Nickel-plated brass
Sensing face material Plastic
Housing length 58 mm
Thread length 42 mm
Tightening torque, max. ≤ 40 Nm