Cảm biến Sick OD1-B150F0AQ15 – SICK Việt Nam
Hãng: SICK
Tên sản phẩm: OD1-B150F0AQ15
Bảo Hành : 12 Tháng ( chỉ bảo hành lỗi do nhà sản xuất )
Tình trạng hàng hóa mới 100%
Xuất xứ : EU
  • Mô tả
Cơ khí/ Điện tử
Supply voltage Vs DC 12 V (–5 %) … DC 24 V (+10 %)
Power consumption ≤ 1.92 W 1)
Warm-up time ≤ 5 min
Housing material Metal (Aluminum)
Window material Plastic (PPSU)
Connection type Cable with male connector, M12, 5-pin, 30 cm
Indication 4-digit 7-segment display (plus 4 LEDs for status display)
Control elements 4 buttons
Weight 40 g
Dimensions (W x H x D) 17.8 mm x 44.4 mm x 31 mm
Enclosure rating IP67
Protection class III
Hiệu suất
Measuring range 50 mm … 250 mm
Target Natural objects
Repeatability 200 µm 1) 2) 3)
Response time ≥ 2 ms 4)
Measuring frequency ≤ 2 kHz
Output time ≥ 0.5 ms
Light source Laser, red
visible red light
Laser class 2 (IEC 60825-1:2014, EN 60825-1:2014) 5)
Typ. light spot size (distance) 2 mm x 1.3 mm (150 mm)
OD1-B150F0AQ15
Bản vẽ kích thước vỏ nhôm
OD1-B150F0AQ15
Loại kết nối
OD1-B150F0AQ15
Sơ đồ kết nối OD1-BxxxxxxQ15
OD1-B150F0AQ15
Hiệu chỉnh
OD1-B150F0AQ15
Light spot size OD Mini Core50 mm … 250 mm