Cảm biến Sick GRL18SG-F1337 – SICK Việt Nam
Hãng: SICK
Tên sản phẩm: GRL18SG-F1337
Bảo Hành : 12 Tháng ( chỉ bảo hành lỗi do nhà sản xuất )
Tình trạng hàng hóa mới 100%
Xuất xứ : EU
  • Mô tả
Đặc tính
Sensor/ detection principle Photoelectric retro-reflective sensor, Dual lens
Dimensions (W x H x D) 18 mm x 18 mm x 38.1 mm
Housing design (light emission) Cylindrical
Thread diameter (housing) M18 x 1
Optical axis Axial
Sensing range max. 0.03 m … 7.2 m 1)
Sensing range 0.06 m … 6 m 1)
Type of light Visible red light
Light source PinPoint LED 2)
Light spot size (distance) Ø 175 mm (7 m)
Wave length 650 nm
Adjustment Potentiometer, 270°
Special applications Detecting transparent objects
Cơ khí/ Điện tử
Supply voltage 10 V DC … 30 V DC 1)
Ripple ± 5 Vpp 2)
Current consumption 30 mA
Switching output PNP
Switching mode Dark switching
Signal voltage PNP HIGH/LOW VS – (≤ 3 V) / approx. 0 V
Output current Imax. 100 mA 3)
Response time < 500 µs 4)
Switching frequency 1,000 Hz 5)
Connection type Cable, 3-wire, 2 m
Cable material PVC
Circuit protection A 6)
B 7)
D 8)
Protection class III
Polarisation filter ✔
Housing material Plastic, ABS
Optics material Plastic, PMMA
Enclosure rating IP67
Items supplied Fastening nuts (2 x)
Special feature Detecting transparent objects
EMC EN 60947-5-2
Ambient operating temperature –25 °C … +55 °C 10) 9)
Ambient storage temperature –40 °C … +70 °C