Cảm biến Sick GRTE18-P2412V – SICK Việt Nam
Hãng: SICK
Tên sản phẩm: GRTE18-P2412V
Bảo Hành : 12 Tháng ( chỉ bảo hành lỗi do nhà sản xuất )
Tình trạng hàng hóa mới 100%
Xuất xứ : EU
  • Mô tả
Đặc tính
Sensor/ detection principle Photoelectric proximity sensor, Energetic
Dimensions (W x H x D) 18 mm x 18 mm x 73.5 mm
Housing design (light emission) Cylindrical
Housing length 73.5 mm
Thread length 49.3 mm
Thread diameter (housing) M18 x 1
Optical axis Axial
Sensing range max. 3 mm … 115 mm 1)
Sensing range 5 mm … 100 mm 1)
Type of light Visible red light
Light source PinPoint LED 2)
Light spot size (distance) Ø 8 mm (100 mm)
Wave length 650 nm
Adjustment Potentiometer, 270°
Special applications Hygienic and washdown zones
Cơ khí/ Điện tử
Supply voltage 10 V DC … 30 V DC 1)
Ripple ± 5 Vpp 2)
Power consumption 30 mA
Switching output PNP
Output function Complementary
Switching mode Light/dark switching 3)
Signal voltage PNP HIGH/LOW VS – (≤ 3 V) / approx. 0 V
Output current Imax. 100 mA 4)
Response time < 1,000 µs 5)
Switching frequency 500 Hz 6)
Connection type Male connector M12, 4-pin
Circuit protection A 7)
B 8)
D 9)
Protection class III
Weight 65 g
Housing material Stainless steel, Stainless steel V4A (1.4404, 316L)
Optics material Plastic, PMMA
Tightening torque, max. 90 Nm
Enclosure rating IP67
IP68 10)
IP69K 11)
Items supplied Fastening nuts (2 x)
EMC EN 60947-5-2
Ambient operating temperature –25 °C … +55 °C 12)
Ambient storage temperature –30 °C … +75 °C