Cảm biến Sick GRTE18S-P246Z – SICK Việt Nam
Hãng: SICK
Tên sản phẩm: GRTE18S-P246Z
Bảo Hành : 12 Tháng ( chỉ bảo hành lỗi do nhà sản xuất )
Tình trạng hàng hóa mới 100%
Dimensions (W x H x D) 18 mm x 18 mm x 38.1 mm
Housing design (light emission) Cylindrical
Thread diameter (housing) M18 x 1
Optical axis Axial, fully flush
Sensing range max. 5 mm … 1,000 mm 1)
Sensing range 10 mm … 800 mm 1)
Type of light Visible red light
Light source LED 2)
Light spot size (distance) Ø 45 mm (800 mm)
Cơ khí/ Điện tử
Supply voltage 10 V DC … 30 V DC 1)
Ripple ± 5 Vpp 2)
Current consumption 30 mA
Switching output PNP
Output function Complementary
Switching mode Light/dark switching
Output current Imax. 100 mA 3)
Response time < 1,000 µs 4)
Switching frequency 500 Hz 5)
Connection type Male connector M12, 4-pin
Protection class III
Housing material Metal, Nickel-plated brass and ABS
EMC EN 60947-5-2
Ambient operating temperature –25 °C … +55 °C 9)
Ambient storage temperature –40 °C … +70 °C
GRTE18S-P246Z
Sơ đồ kết nối Cd-084
GRTE18S-P246Z
Đường cong đặc tính GRTE18, 800 mm
GRTE18S-P246Z
Kích thước điểm sáng GRTE18, 800 mm
GRTE18S-P246Z
Sơ đồ phạm vi cảm biến GRTE18, 800 mm