Cảm biến Sick VL18L-4P344 – SICK Việt Nam
Hãng: SICK
Tên sản phẩm: VL18L-4P344
Bảo Hành : 12 Tháng ( chỉ bảo hành lỗi do nhà sản xuất )
Tình trạng hàng hóa mới 100%
Xuất xứ : EU
  • Mô tả
Đặc tính
Sensor/ detection principle Photoelectric retro-reflective sensor, Dual lens
Dimensions (W x H x D) 18 mm x 18 mm x 107.7 mm
Housing design (light emission) Cylindrical
Housing length 107.7 mm
Thread diameter (housing) M18 x 1
Optical axis Radial
Sensing range max. 0.1 m … 35 m 1)
Sensing range 0.1 m … 30 m 1)
Type of light Visible red light
Light source Laser 2)
Light spot size (distance) Ø 9 mm (35 m)
Angle of dispersion 0.04°
Wave length 650 nm
Laser class 1 (IEC 60825-1)
Laser power output 0.4 mW
Adjustment Cable (Sensitivity) 3)
Single teach-in button (Sensitivity) 4)
Special applications Detecting small objects
Cơ khí/ Điện tử
Supply voltage 10 V DC … 30 V DC 1)
Ripple ≤ 10 % 2)
Current consumption 20 mA 3)
Switching output PNP
Switching mode Light/dark switching
Switching mode selector Selectable via control input C
Output current Imax. ≤ 100 mA
Response time ≤ 0.625 ms 4)
Switching frequency 800 Hz 5)
Connection type Male connector M12, 4-pin
Circuit protection A 6)
B 7)
C 8)
D 9)
Protection class III
Weight 60 g
Polarisation filter ✔
Housing material Metal, Nickel-plated brass/PC
Optics material Plastic, PC with protective glass pane
Enclosure rating IP67
Ambient operating temperature –15 °C … +55 °C
Ambient storage temperature –25 °C … +70 °C