Cảm biến Sick VTE18-4P4240V – SICK Việt Nam
Hãng: SICK
Tên sản phẩm: VTE18-4P4240V
Bảo Hành : 12 Tháng ( chỉ bảo hành lỗi do nhà sản xuất )
Tình trạng hàng hóa mới 100%
Xuất xứ : EU
  • Mô tả
Đặc tính
Sensor/ detection principle Photoelectric proximity sensor, Energetic
Dimensions (W x H x D) 18 mm x 18 mm x 83 mm
Housing design (light emission) Cylindrical
Housing length 83 mm
Thread diameter (housing) M18 x 1
Optical axis Axial
Sensing range max. 0 mm … 450 mm 1)
Sensing range 5 mm … 400 mm
Type of light Infrared light
Light source LED 2)
Light spot size (distance) Ø 60 mm (400 mm)
Angle of dispersion Approx. 4.5°
Wave length 880 nm
Adjustment Single teach-in button (Sensing range)
Manual, via Touch-Teach-in
Special applications Hygienic and washdown zones
Cơ khí/ Điện tử
Supply voltage 10 V DC … 30 V DC 1)
Ripple ≤ 10 % 2)
Current consumption 35 mA 3)
Switching output PNP 4)
Switching mode Light/dark switching 4)
Switching mode selector Selectable via L/D control cable
Signal voltage PNP HIGH/LOW Approx. VS – 2.0 V / 0 V
Output current Imax. ≤ 100 mA
Response time ≤ 1 ms 5)
Switching frequency 500 Hz 6)
Connection type Male connector M12, 4-pin 7)
Circuit protection A 8)
B 9)
C 10)
D 11)
Protection class III
Weight 120 g
Housing material Stainless steel, Stainless steel V4A (1.4404, 316L)
Optics material Plastic, Plan, PPS (Grilamid)
Enclosure rating IP67, IP68, IP69K 12)
Ambient operating temperature –25 °C … +80 °C 13)
Ambient storage temperature –40 °C … +80 °C