WSE16I-24162100A00
AFS60I-S4AC016384
WTB12-3P2413
WLG4SC-3P3232B01
WTB16I-34161120A00
WTV2S-2P1320
GL2S-P0311S08
WTB16I-34161120A00
WTB16P-34161220A00
WSE16I-24162100A00
AFS60I-S4AC016384
WTB12-3P2413
WLG4SC-3P3232B01
WTV2S-2P1320
GL2S-P0311S08
WTB16P-34161220A00
Cảm biến Sick WSE16I-24162100A00 – SICK Việt Nam
Hãng: SICK
Tên sản phẩm: WSE16I-24162100A00
Bảo Hành : 12 Tháng ( chỉ bảo hành lỗi do nhà sản xuất )
Tình trạng hàng hóa mới 100%
Xuất xứ : EU
  • Mô tả
Đặc tính
Sensor/ detection principle Through-beam photoelectric sensor
Dimensions (W x H x D) 20 mm x 55.7 mm x 42 mm
Housing design (light emission) Rectangular
Sensing range max. 0 m … 45 m
Type of light Infrared light
Light source LED 1)
Light spot size (distance) Ø 110 mm (8 m)
Wave length 850 nm
Adjustment
IO-Link For configuring the sensor parameters and Smart Task functions
Wire/pin For activating the test input
Indication
LED indicator blue BluePilot: Alignment aid
LED indicator green Operating indicator
Static: power on
Flashing: IO-Link mode
LED indicator yellow Status of received light beam
Static: object not present
Static off: object present
Flashing: Below the 1.5 function reserve
Pin 2 configuration External input, Teach-in, switching signal
Cơ khí/ Điện tử
Supply voltage 10 V DC … 30 V DC 1)
Ripple ≤ 5 Vpp
Current consumption 2)
Power consumption, sender ≤ 30 mA 3)
< 50 mA 2)
Power consumption, receiver ≤ 30 mA 3)
< 50 mA 2)
Switching output Push-pull: PNP/NPN
PNP
NPN
Output: QL1 / C Switching output or IO-Link mode
Switching mode Light/dark switching
Signal voltage PNP HIGH/LOW Approx. VS – 2.5 V / 0 V
Signal voltage NPN HIGH/LOW Approx. VS / < 2.5 V
Output current Imax. ≤ 100 mA
Response time ≤ 500 µs 4)
Switching frequency 1,000 Hz 5)
Connection type Male connector M12, 4-pin
Circuit protection A 6)
B 7)
C 8)
D 9)
Protection class III
Weight 100 g
IO-Link ✔
Housing material Plastic, VISTAL®
Optics material Plastic, PMMA
Enclosure rating IP66 (According to EN 60529)
IP67 (According to EN 60529)
IP69 (According to EN 60529) 10)
Test input sender off Test at 0 V
Ambient operating temperature –40 °C … +60 °C
Ambient storage temperature –40 °C … +75 °C