Cảm biến Sick WT12L-2B550A02- SICK Việt Nam
Hãng: SICK
Tên sản phẩm: WT12L-2B550A02
Bảo Hành : 12 Tháng ( chỉ bảo hành lỗi do nhà sản xuất )
Tình trạng hàng hóa mới 100%
Xuất xứ : EU
  • Mô tả
Đặc tính
Sensor/ detection principle Photoelectric proximity sensor, Background suppression
Dimensions (W x H x D) 15 mm x 49 mm x 41.5 mm
Housing design (light emission) Rectangular
Sensing range max. 50 mm … 290 mm 1)
Focus 100 mm
Type of light Visible red light
Light source Laser 2)
Light spot size (distance) Ø 0.3 mm (180 mm)
Wave length 650 nm
Laser class 2 (EN 60825-1:2014, IEC 60825-1:2007) 3)
Adjustment Potentiometer
Special applications Detecting small objects, Detection of objects moving at high speeds
Cơ khí/ Điện tử
Supply voltage 10 V DC … 30 V DC 1)
Ripple ≤ 5 Vpp 2)
Current consumption 55 mA 3)
Switching output PNP
NPN
Switching mode Light/dark switching
Switching mode selector Selectable via L/D control cable
Signal voltage PNP HIGH/LOW Uv – < 2 V, Uv / 0 V, <= 1.5 V
Signal voltage NPN HIGH/LOW Uv – < 2 V, Uv / 0 V, <= 1.5 V
Output current Imax. 100 mA
Response time ≤ 200 µs 4)
Switching frequency 2,500 Hz 5)
Connection type Male connector M12, 5-pin
Circuit protection A 6)
C 7)
D 8)
Protection class III
Weight 130 g
Special device ✔
Housing material Metal
Optics material Plastic, PMMA
Enclosure rating IP67
Ambient operating temperature –10 °C … +50 °C
Ambient storage temperature –25 °C … +75 °C