Cảm biến Sick WTB2S-2N3010S20- SICK Việt Nam
Hãng: SICK
Tên sản phẩm: WTB2S-2N3010S20
Bảo Hành : 12 Tháng ( chỉ bảo hành lỗi do nhà sản xuất )
Tình trạng hàng hóa mới 100%
Xuất xứ : EU
  • Mô tả
Đặc tính
Sensor/ detection principle Photoelectric proximity sensor, Background suppression
Dimensions (W x H x D) 7.7 mm x 21.8 mm x 13.5 mm
Housing design (light emission) Rectangular
Sensing range max. 1 mm … 18 mm 1)
Sensing range 3 mm … 15 mm 1)
Background suppression typ. from 20 mm
Type of light Visible red light
Light source PinPoint LED 2)
Light spot size (distance) Ø 2 mm (8 mm)
Wave length 640 nm
Adjustment None
Special applications Detecting small objects
Cơ khí/ Điện tử
Supply voltage 10 V DC … 30 V DC 1)
Ripple ≤ 5 Vpp 2)
Current consumption 20 mA 3)
Switching output NPN
Switching mode Light switching
Output current Imax. < 50 mA
Response time < 0.4 ms 4)
Switching frequency 1,200 Hz 5)
Connection type Cable with connector MOLEX MINI-FIT, 3-pin, 300 mm 6)
Cable material PVC
Cable diameter Ø 3 mm
Circuit protection A 7)
B 8)
D 9)
Housing material Plastic, ABS/PC
Optics material Plastic, PMMA
Enclosure rating IP67
Ambient operating temperature –25 °C … +50 °C
Ambient storage temperature –40 °C … +75 °C
UL File No. NRKH.E181493
WTB2S-2N3010S20
Sơ đồ kết nối Cd-274
WTB2S-2N3010S20
Kích thước điểm sáng WTB2S-2, 18 mm
WTB2S-2N3010S20
Sơ đồ phạm vi cảm biến WTB2S-2, 18 mm