Cảm biến Sick MM12-60A-N-ZC0 – SICK Việt Nam
Hãng: SICK
Tên sản phẩm: MM12-60A-N-ZC0
Bảo Hành : 12 Tháng ( chỉ bảo hành lỗi do nhà sản xuất )
Tình trạng hàng hóa mới 100%
Xuất xứ : EU
  • Mô tả
Đặc tính
Housing Cylindrical thread design
Thread size M12 x 1
Diameter Ø 12 mm
Sensing range Sn 5 mm … 60 mm 1)
Safe sensing range Sa 48.6 mm
Magnetic sensitivity ≤ 1 mT
Switching frequency 5,000 Hz
Connection type Male connector M12, 4-pin
Switching output NAMUR
Output characteristic Control current depending on switching state according to NAMUR EN 60947-5-6
Electrical wiring DC 2-wire
Magnetic alignment Axial
Enclosure rating IP67 2)
Cơ khí/ Điện tử
Ripple ≤ 5 % 1)
Time delay before availability ≤ 2 ms
Hysteresis 1 % … 10 %
Reproducibility ≤ 1 % 2)
Temperature drift (of Sr) ± 10 %
EMC According to EN 60947-5-2
Current consumption, sensor is activated ≥ 2.5 mA
Current consumption, sensor is not activated ≤ 1 mA
Cable resistance ≤ 50 Ω
Wire-break protection ✔
Short-circuit protection ✔
Reverse polarity protection ✔
Shock and vibration resistance 30 g, 11 ms / 10 … 55 Hz, 1 mm
Ambient operating temperature –25 °C … +70 °C
Housing material Metal, Nickel-plated brass
Housing length 62.5 mm
Thread length 40 mm
Tightening torque, max. ≤ 7 Nm
Items supplied Mounting nut, brass, nickel-plated (2x)
EC Approval Certificate TÜV 99 ATEX 1398
ATEX marking EX II 2G Ex ib IIC T6 Gb Ta: – 25 °C … + 70 °C
Ex area category 2G
Input voltage Ui max. 16 V 3)
Input power Pi max. 100 mW 3)
Input current Ii max. 30 mA 3)
Internal capacitance Ci max. 15 nF 3)
Internal inductance Li max. 35 µH 3)
Nominal voltage 8.2 V DC